CHINY I FILIPINY ( BORACAY) listopad-grudzień 2018

Ogród Lwi Zagajnik (Shizilin)

Nieco starszy, powstały w XIV w za czasów dynastii Yuan Lwi Zagajnik ufundowali buddyjscy mnisi. Kilkukrotnie przebudowywany Gaj znany jest ze skalnych labiryntów. Niektóre skały swym kształtem mają przypominać lwy. Opłata za wstęp wynosiła 40 CNY na osobę.

Park krajobrazowy Panmen 

Na terenie położonego nad kanałem parku znajduje się kilka ważnych obiektów. Swą nazwę park zawdzięcza zabytkowej, miejskiej bramie Panmen. Brama Pan jest częścią starożytnego muru który otaczał miasto. Wybudowana ok. 2500 lat temu fortyfikacja strzegła wjazdu do miasta. Panmen składa się z dwóch bram lądowych i bramy wodnej. Zainstalowana w wodnej części śluza chroniła również miasto przed powodzią. Odrestaurowany niedawno fragment muru miejskiego ma 300 m długości i 5 wysokości.
W sąsiedztwie bramy usytuowany jest most Wumen będący najwyższym z zabytkowych mostów w Suzhou. Wzniesiony w XI w most był przebudowywany a obecny kształt uzyskał w okresie dynastii Qing. Kamienny most Wumen ma 11 m wysokości i 66 m długości. 

Trzecim znanym zabytkiem w parku jest Pagoda Ruiguang. Najstarsza w Suzhou, siedmiopiętrowa pagoda ma 53 m wysokości. Legenda głosi, że budowla powstała w III w. W późniejszym czasie wieża uległa zniszczeniu i przebudowano ją, nadając jej obecny kształt w XII. 
Oprócz pagody w rozległym parku podziwialiśmy malowniczą scenerię ze świątyniami, mostkami i pawilonami. Cena biletu wynosiła 40 CNY.

Canglang Pavilion (Pawilon Błękitnej Fali)

Wybudowany w połowie XI w. Canglang Pavilion  jest najstarszym ogrodem w mieście. W ogrodzie rośnie ponad 20 odmian bambusa, a najsłynniejsze są bogato zdobione okna których jest tutaj ponad 100.

Ogród Mistrza Sieci (Wang Shi Yuan)

Tylko nieco młodszy jest stworzony w XII w. Ogród Mistrza Sieci będący najmniejszym z tutejszych klasycznych ogrodów. Uchodzi on za arcydzieło architektury gdyż na powierzchni 0,5 ha uzyskano złudzenie dużej przestrzeni. Wang Shi Yuan składa się z części mieszkalnej oraz z ogrodów głównego i wewnętrznego. W głównej, reprezentacyjnej części usytuowany jest duży staw otoczony kilkoma budynkami. Ogród wewnętrzny służył mieszkańcom rezydencji do odpoczynku i kontemplacji. Naszą uwagę przykuły tu również pięknie rzeźbione okna. Bilet kosztował 30 CNY na osobę. 

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18



4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Prof. Dr. H. Liedtke, University of Bochum, GermanZofiaLechArtur Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Artur
Gość
Artur

Jestem pod wrażeniem polecam

Lech
Gość
Lech

Świetne zdjęcia . Dobrym pomysłem jest podział na kategorie . Pozwala to wybrać obszar którym jesteśmy zainteresowania bez konieczności ” przewijania ” całej szpalty zdjęć . Uzupełnienie o bardzo praktyczne wskazówki i opisy z miejsc pobytu mogą być zarazem dużą pomocą dla osób wybierających się w te rejony , jak również doskonale moga pomóc w wyborze celu podróżny . Moje gratulacje.

Zofia
Gość
Zofia

Nie jestem globtroterką, ale z ogromnym zainteresowaniem przeczytałam tę relację z wyprawy do Chin. Ciekawe informacje o przyrodzie, krajobrazach a także kulturze i zabytkach wsparte b. dobrymi zdjęciami zainteresują każdego turystę ciekawego świata. Dodatkową zaletą są wskazówki dotyczące organizacji podróży. Dziękuję za możliwość spędzenia wieczoru na wędrówce po Chinach. Życzę dalszych wypraw! Z.

Prof. Dr. H. Liedtke, University of Bochum, German
Gość
Prof. Dr. H. Liedtke, University of Bochum, German

Very good fotos. Very geomorphological interessant layers, partly
disturbed. partly horizontal . No hints to a platform.


Facebook