Tongli
Niewielka miejscowość Tongli (33 tys. mieszkańców) leży 18 km od Suzhou. Temu ,,miastu na wodzie” nadano miano Małej Wenecji. Po przecinających Tongli kanałach pływa wiele turystycznych łódek. Zapewne to namiastka weneckich gondoli. Miasteczko leży na siedmiu wyspach połączonych aż 49-cioma kamiennymi mostami. Na jednej z łódek widzieliśmy siedzące kormorany. Oswojone ptaki łowią dla swych właścicieli ryby podobnie jak sokoły polują dla sokolników.
W trakcie tysiącletniej historii osady mieszkało tu wielu znamienitych osób. Rezydencje niektórych z nich są dzisiaj atrakcją turystyczną. Należy do nich powstały w XIX w., kolejny z listy UNESCO Ogród Tuisi . W skład rezydencji wchodzi elegancka, bogato dekorowana cześć mieszkalna i klasyczny ogród. Dzięki świecącemu nareszcie słońcu ogród prezentował się fantastycznie. Poza salami reprezentacyjnymi widzieliśmy też sypialnię i kuchnię.
Kolejną perłą architektury jest Gengle Hall. Wybudowana ok. 400 lat temu Gengle Hall jest wspaniałym przykładem rezydencji z czasów dynastii Ming. Przy wejściu prezentowana jest wystawa dużych, drewnianych rzeźb.
Pochodzący z czasów dynastii Qing Ogród Perłowa Pagoda ( Perl Pagoda Garden) jest największym z ogrodów w Tongli. Swą nazwę wywodzi od klasycznej, miłosnej sztuki wystawianej czasem na znajdującej się w kompleksie bogato zdobionej, niewielkiej scenie. Szczególnie podobały nam się tu mostki i pawilony na wodzie.
W zatłoczonym przez turystów Tongli dość często goszczą ekipy filmowe. To urocze miasteczko jest dobrym plenerem dla historycznych filmów. Spacerując po jego uliczkach i mostkach oglądaliśmy sklepowe witryny. Nasza uwagę przykuły piękne, jedwabne hafty z których od wieków słynie Suzhou. Na niewielkiej scenie oglądaliśmy też wspomnianą wcześniej, miłosną sztukę. Do wymienionych tu (i jeszcze kilku innych) atrakcji obowiązuje jeden bilet wstępu w cenie 100 CNY na osobę. Na zwiedzanie warto zarezerwować co najmniej jeden cały dzień.
Liu Yuan (Lingering Garden)
Do najważniejszych ogrodów w Suzhou (również na liście UNESCO) należy położony na uboczu Lingering Garden. Zajmujący powierzchnię ponad 2 ha klasyk zaliczany jest do najpiękniejszych w Chinach. Pierwsza wersja ogrodu powstała w XVI w. Wielokrotnie zmieniający się właściciele rozbudowali go tworząc cztery nieco odmienne części. W istnym labiryncie skał, pawilonów, mostków i altanek łatwo jest się zgubić.
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów ogrodu jest wysoki na 6,5 wyjątkowy głaz Taihu.
Zachodnia część ogrodu jest bardziej dzika. Jest też w niej wyjątkowa kolekcja drzewek bonzai. Szczególnie podobały nam się kompozycje skalne.
Wstęp do Ogrodu Lingering kosztował 45 CNY na osobę.
Jestem pod wrażeniem polecam
Świetne zdjęcia . Dobrym pomysłem jest podział na kategorie . Pozwala to wybrać obszar którym jesteśmy zainteresowania bez konieczności ” przewijania ” całej szpalty zdjęć . Uzupełnienie o bardzo praktyczne wskazówki i opisy z miejsc pobytu mogą być zarazem dużą pomocą dla osób wybierających się w te rejony , jak również doskonale moga pomóc w wyborze celu podróżny . Moje gratulacje.
Nie jestem globtroterką, ale z ogromnym zainteresowaniem przeczytałam tę relację z wyprawy do Chin. Ciekawe informacje o przyrodzie, krajobrazach a także kulturze i zabytkach wsparte b. dobrymi zdjęciami zainteresują każdego turystę ciekawego świata. Dodatkową zaletą są wskazówki dotyczące organizacji podróży. Dziękuję za możliwość spędzenia wieczoru na wędrówce po Chinach. Życzę dalszych wypraw! Z.
Very good fotos. Very geomorphological interessant layers, partly
disturbed. partly horizontal . No hints to a platform.