CHINY I FILIPINY ( BORACAY) listopad-grudzień 2018

Świątynia Xyiuan (Świątynia Zachodniego Ogrodu)

Leżąca na obrzeżach Suzhou buddyjska West Garden Temple powstała w XIII w. Jest to największy kompleks świątynny w Suzhou. Budynki sakralne znajdują się w rozległym parku ze stawem, w którym pływa wiele wpuszczonych przez wiernych żółwi. Uwalnianie zwierząt jest buddyjskim zwyczajem mającym zaskarbić przychylność bogów.

Świątyni Arhat zgromadzono jest 500 wizerunków Arhatów, czyli świętych którzy osiągnęli nirwanę. Pomiędzy rzędami gablot w których umieszczeni są święci stoi 13-to metrowa rzeźba Kwan-yin, bóstwa o tysiącu oczu i dłoni. 

Tygrysie Wzgórze (Tiger Hill)

Świątynia Zachodniego Ogrodu leży u podnóża Tiger Hill, blisko 40-to metrowego wzgórza z którego roztacza się widok na miasto i okolicę. W otaczającym Tygrysie Wzgórze, dużym parku znajduje się kilka ważnych w historii Suzhou miejsc.

Najsłynniejszym artefaktem Tygrysiego Wzgórza jest ośmioboczna Yunyansi Pagoda, wybudowana w X w. n.e. Siedmiopiętrowa, wysoka na 48 m wieża jest najstarszą w Suzhou i stała się jednym z symboli miasta. Przez ostatnie 400 lat Wieża Huqiu ( to jej inna nazwa) odchyliła się od pionu o blisko 4 stopnie i ochrzczono ją mianem Chińskiej Krzywej Wieży. Wstęp do parku kosztuje 60 CNY. Na szczyt wzgórza można podjechać elektrycznym minibusem za 20 CNY.

Ulica Shantang (Seven-Li Shantang)

Historyczny deptak nad rzeką ma długość ok 3,5 km co w chińskiej jednostce miary odpowiada 7-miu li ( li potocznie zwana milą chińską) i stąd nazwa ulicy Seven-Li Shantang. Odrestaurowany, bardzo popularny wśród turystów deptak położony jest nad kanałem rzeki Shantang i uchodzi za najstarszą ulicę w mieście. Wzdłuż wody rozlokowały się sklepiki i knajpki, a po kanale pływają niewielkie drewniane barki. Najstarszy odcinek ulicy ma ok. 400 m długości i uznawany jest za miniaturę starego Suzhou. Ten fragment był popularna ulicą handlową już w czasach dynastii Ming i Qing.  Dużą popularnością wśród dzieci cieszyło się urządzenie podobne do fotoplastikonu. 

Warto tu zajrzeć wieczorem gdy zapalają się setki lampionów.

W trakcie pobytu w Suzhou mieszkaliśmy w świetnie usytuowanym, na terenie wielkiego kompleksu handlowego, 200 m od stacji metra hotelu Soul. Wyjątkowo uczynni recepcjoniści pomogli nam kupić lotnicze bilety na kolejny etap podróży. Do Szanghaju wróciliśmy ,,normalnym”, jadącym 1,5 h pociągiem.  Po zabraniu pozostawionych w szanghajskim hotelu, na czas wycieczki do Suzhou pakunków udaliśmy się Maglevem na lotnisko.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18



4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Prof. Dr. H. Liedtke, University of Bochum, GermanZofiaLechArtur Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Artur
Gość
Artur

Jestem pod wrażeniem polecam

Lech
Gość
Lech

Świetne zdjęcia . Dobrym pomysłem jest podział na kategorie . Pozwala to wybrać obszar którym jesteśmy zainteresowania bez konieczności ” przewijania ” całej szpalty zdjęć . Uzupełnienie o bardzo praktyczne wskazówki i opisy z miejsc pobytu mogą być zarazem dużą pomocą dla osób wybierających się w te rejony , jak również doskonale moga pomóc w wyborze celu podróżny . Moje gratulacje.

Zofia
Gość
Zofia

Nie jestem globtroterką, ale z ogromnym zainteresowaniem przeczytałam tę relację z wyprawy do Chin. Ciekawe informacje o przyrodzie, krajobrazach a także kulturze i zabytkach wsparte b. dobrymi zdjęciami zainteresują każdego turystę ciekawego świata. Dodatkową zaletą są wskazówki dotyczące organizacji podróży. Dziękuję za możliwość spędzenia wieczoru na wędrówce po Chinach. Życzę dalszych wypraw! Z.

Prof. Dr. H. Liedtke, University of Bochum, German
Gość
Prof. Dr. H. Liedtke, University of Bochum, German

Very good fotos. Very geomorphological interessant layers, partly
disturbed. partly horizontal . No hints to a platform.


Facebook