CHINY I FILIPINY ( BORACAY) listopad-grudzień 2018

Jaskinia Trzcinowego Fletu (Reed Flute Cave)

Na obrzeżach Guilin, w pobliżu hotelu w którym mieszkaliśmy usytuowana jest najpiękniejsza jaskinia w okolicy. Jaskinia Trzciowego Fletu swą nazwę wywodzi od rosnących niegdyś w jej pobliżu trzcin, z których wyrabiano flety. Krasowa jaskinia ma 250 m głębokości, a trasa zwiedzania wynosi ok. 500 m. Chińczycy mają w zwyczaju podświetlać formacje skalne kolorowymi reflektorami. Początkowo mnie to raziło ale zauważyłem, że barwne światło uwypukla oryginalne kształty stalaktytów i stalagmitów. 

Największą ,,salą” w jaskini jest Kryształowy Pałac.  W wodzie znajdującego się tu podziemnego stawu odbijają się wapienne skały, dodając Pałacowi uroku.

Oprócz jaskini w sąsiedztwie hotelu są malownicze wzgórza, knajpki i sklepy z różnymi artykułami. Podczas spaceru po okolicy naszą uwagę przykuły oryginalnie przyrządzony drób oraz cmentarz.

Bilety do jaskini Reed Flute Cave kosztują 90 CNY  na osobę ale kupując je w hotelowej recepcji  zapłaciliśmy 70 CNY za sztukę. W pobliżu jaskini jest przystanek autobusowy lini nr 3 łączącej tę część miasta z centrum. Opłatę za przejazd ( 2 CNY na osobę) wrzuca się do zamocowanego obok kierowcy pojemnika. Podobnie jak w przypadku opisywanego przeze mnie wcześniej metra, nazwy przystanków, opis trasy i komunikaty w autobusowych głośnikach są również w języku angielskim. 

Rejs Dwie rzeki i cztery jeziora – Guilin

Do najważniejszych atrakcji turystycznych Guilin należy rejs statkiem po akwenach znajdujących się na terenie miasta. Wycieczka nazywana jest rejsem po dwóch rzekach i czterech jeziorach. Cena biletu zależy od klasy statku, długości trasy i godziny rejsu ( najdroższe wieczorne). Atrakcja jest na tyle popularna, że nawet poza sezonem bilety trzeba kupić z kilkugodzinnym wyprzedzeniem. Pierwszym punktem programu była wizyta przy Wzgórzu Słoniowej Trąby ( Elephant Trunk Hill). Będąca symbolem miasta, charakterystyczna góra swym kształtem przypomina pijącego rzeczną wodę słonia. Na szczycie 200-tu metrowego wzgórza jest kilka zabytkowych obiektów. W trakcie rejsu mijaliśmy wzgórza, mosty, pagody i korzystaliśmy ze śluzy.  Naszą uwagę przykuło stare drzewo oplatające korzeniami nadrzeczne umocnienia. Minęliśmy też kilka kolorowych konstrukcji podświetlanych po zachodzie słońca. Wybraliśmy się za dnia i płaciliśmy 90 CNY na osobę.

Z pokładu statku zeszliśmy w pobliżu Bliźniaczych Pagód na jeziorze Shan. Pagodę Słońca i Pagodę Księżyca wybudowano pod koniec XX w. i w krótkim czasie stały się one jednym z symboli miasta. Pagoda Słońca jest podobno najwyższą na świecie pagodą wykonaną z brązu. Mierzy ona 41 m wysokości, ma 9 pięter, a wewnątrz jest winda wwożąca turystów na taras widokowy. O dwa pietra niższa Pagoda Księżyca pokryta jest glazurą. Obie pagody łączy podwodny, 10-cio metrowy, szklany tunel. Bliźniacze pagody najładniej prezentują się wieczorem gdy są oświetlone. Świecą się wówczas również usytuowane przy brzegu kolorowe platformy. Do centrum miasta dojechaliśmy z hotelu autobusem linii nr 3 wysiadając na przystanku Yanggiao Bridge (w pobliżu przystani i pagód).

Guilin opuszczaliśmy z żalem, mając świadomość, że nie zdążyliśmy zobaczyć wielu ciekawych miejsc. Ekspresowym pociągiem pojechaliśmy do Guangzhou, pokonując 500-kilometrową trasę w 2 h 20 min.
W Kantonie w ,,naszym” hotelu zostawiliśmy prawie miesiąc temu (w przechowalni bagażu) płetwy, maski i inne ,,letnie” rzeczy. Wpadliśmy więc na chwilę i się przepakowaliśmy. Pozostawiliśmy ciepłą odzież i zrobione podczas zwiedzania Chin zakupy, a zapakowaliśmy do plecaków tylko to co przyda nam się w tropikach. Pozostawiwszy w hotelu zbędny w dalszej części podróży bagaż pojechaliśmy na lotnisko. Do kantońskiego hotelu wróciliśmy raz jeszcze tuż przed wylotem do domu i wówczas odebraliśmy pozostawione wcześniej rzeczy.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18



4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Prof. Dr. H. Liedtke, University of Bochum, GermanZofiaLechArtur Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Artur
Gość
Artur

Jestem pod wrażeniem polecam

Lech
Gość
Lech

Świetne zdjęcia . Dobrym pomysłem jest podział na kategorie . Pozwala to wybrać obszar którym jesteśmy zainteresowania bez konieczności ” przewijania ” całej szpalty zdjęć . Uzupełnienie o bardzo praktyczne wskazówki i opisy z miejsc pobytu mogą być zarazem dużą pomocą dla osób wybierających się w te rejony , jak również doskonale moga pomóc w wyborze celu podróżny . Moje gratulacje.

Zofia
Gość
Zofia

Nie jestem globtroterką, ale z ogromnym zainteresowaniem przeczytałam tę relację z wyprawy do Chin. Ciekawe informacje o przyrodzie, krajobrazach a także kulturze i zabytkach wsparte b. dobrymi zdjęciami zainteresują każdego turystę ciekawego świata. Dodatkową zaletą są wskazówki dotyczące organizacji podróży. Dziękuję za możliwość spędzenia wieczoru na wędrówce po Chinach. Życzę dalszych wypraw! Z.

Prof. Dr. H. Liedtke, University of Bochum, German
Gość
Prof. Dr. H. Liedtke, University of Bochum, German

Very good fotos. Very geomorphological interessant layers, partly
disturbed. partly horizontal . No hints to a platform.


Facebook