CHINY I FILIPINY ( BORACAY) listopad-grudzień 2018

ZHANGYE I OKOLICE

Liczące ok. 220 tys. mieszkańców Zhangye usytuowane jest w północnej części Chin niedaleko od granicy z Mongolią. Z Kanonu dotarliśmy tu drogą lotniczą. Najpierw polecieliśmy liniami China Southern do Xi’an, a stamtąd liniami China Eastern do Zhangye. Bilety (tak jak w ubiegłym roku) kupiliśmy na chinatreveldepot.com (150 USD za oba loty na osobę).  W Xi’an nie wychodziliśmy z lotniska bo byliśmy tu kilka lat temu, choć trochę kusiło nas ponowne zobaczenie Terakotowej Armii. Z lotniska do centrum miasta dostaliśmy się busem za 20 CNY na osobę. 

ZHANGYE

Niewielkie jak na chińskie standardy miasto ma bogata historię. Było ono ważnym ośrodkiem handlowym w czasach Jedwabnego Szlaku. Do dzisiaj ostało się niewiele zabytków. 

Najważniejszą turystyczna atrakcją miasta jest Dafo Si czyli Świątynia Wielkiego Buddy. Wejście do kompleksu zdobi kolorowa brama ze stojącymi po obu jej stronach wieżami bębna i dzwonu.

Wybudowana w XI w. świątynia słynie z równie starego, największego w Chinach, glinianego posągu Buddy. Leżący Budda ma 34,5 m długości, a odległość pomiędzy ramionami wynosi 7,5 metra. Szkielet (konstrukcję) posągu wykonano z drewna, a następnie pokryto go gliną. Drewniana sala w której znajduje się leżący kolos ma 49 m długości, 33 m wysokości i 24 m szerokości. Obok wizerunku Buddy są tam też posągi jego 10-ciu uczniów i licznych wojowników.

W świątyni jest też Sala Sutr, zawierająca ponoć ponad 6000 świętych ksiąg.  Niektóre z wyłożonych w gablotach eksponatów kaligrafowane były złotem. Są tam też stare druki i matryce.

Pochodząca z czasów dynastii Ming lamaistyczna pagoda (buddyzm tybetański) mierzy ok. 35 m wysokości. Wewnątrz ustawiono jako wota setki małych figurek buddy.

,,Na tyłach”oglądaliśmy nieodrestaurowane, drewniane zabudowania z XI w.  Za wstęp do Świątyni płaciliśmy 20 CNY na osobę ( poza sezonem).

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18



4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Prof. Dr. H. Liedtke, University of Bochum, GermanZofiaLechArtur Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Artur
Gość
Artur

Jestem pod wrażeniem polecam

Lech
Gość
Lech

Świetne zdjęcia . Dobrym pomysłem jest podział na kategorie . Pozwala to wybrać obszar którym jesteśmy zainteresowania bez konieczności ” przewijania ” całej szpalty zdjęć . Uzupełnienie o bardzo praktyczne wskazówki i opisy z miejsc pobytu mogą być zarazem dużą pomocą dla osób wybierających się w te rejony , jak również doskonale moga pomóc w wyborze celu podróżny . Moje gratulacje.

Zofia
Gość
Zofia

Nie jestem globtroterką, ale z ogromnym zainteresowaniem przeczytałam tę relację z wyprawy do Chin. Ciekawe informacje o przyrodzie, krajobrazach a także kulturze i zabytkach wsparte b. dobrymi zdjęciami zainteresują każdego turystę ciekawego świata. Dodatkową zaletą są wskazówki dotyczące organizacji podróży. Dziękuję za możliwość spędzenia wieczoru na wędrówce po Chinach. Życzę dalszych wypraw! Z.

Prof. Dr. H. Liedtke, University of Bochum, German
Gość
Prof. Dr. H. Liedtke, University of Bochum, German

Very good fotos. Very geomorphological interessant layers, partly
disturbed. partly horizontal . No hints to a platform.


Facebook