CHINY I FILIPINY ( BORACAY) listopad-grudzień 2018

Rezerwat Krajobrazowy Binggou Danxia

Głównym powodem naszej wizyty w Zhangye była chęć podziwiania ciekawych krajobrazów, uznawanych przez specjalistów, i nie tylko, za jedne z najpiękniejszych w Chinach. Malowniczy obszar Binggou Danxia jest częścią Narodowego Parku Geologicznego Zhangye. Oddalony od Zhangye o ok. 40 km na zachód pustynny teren jest usiany niesamowitymi skalnymi formacjami. Położone na wysokości 1500-2500 m.n.p.m. wzgórza dzięki działającej od milionów lat erozji przekształciły się w strome klify z fragmentami o fantazyjnych, malowniczych kształtach. Niektórym formacjom nadano nazwy związane z ich kształtem. Park zajmuje dość duży obszar i pomiędzy trasami widokowymi turystów przewożą autobusy i busy. W listopadzie bywa tam mroźno ( nawet minus 10 stopni) stąd turystów jak na lekarstwo. Mieliśmy szczęście bo świeciło słoneczko, nie było mrozu i większą część wizyty spacerowaliśmy sami ( chińscy turyści bywają hałaśliwi) , dzięki czemu mogliśmy wczuć się w atmosferę tego wyjątkowego miejsca.

Przy pierwszym z ze szlaków widzieliśmy Wielbłąda, Węża spoglądającego na Żółwia, Trzech Przyjaciół, Matkę z Synem wypatrujących ojca i kilka innych.

Kolejny, najbardziej oddalony od wejścia szlak wiódł nas w pobliżu Grzyba, Żaby i najokazalszego w Parku  Luwru – według opisów  formacja jest dwukrotnie większa od słynnego paryskiego zabytku.

Wstęp do Parku kosztował 20 CNY na osobę. Cena obejmowała transport busami wewnątrz rezerwatu. Do Binggou Danxia dojechaliśmy z Zhangye taksówką za 120 CNY w jedna stronę. Przemieszczanie się poza sezonem taksówką bardzo ułatwia życie gdyż w tym okresie trudno o transport publiczny.

Góry Tęczowe ( Rainbow Mountains)

Góry Tęczowe ( Geologiczny Park Zhangye Danxia Landform) są największą atrakcją okolic Zhangye. Będący również częścią Narodowego Parku Geologicznego Zhangye obszar w 2010 r wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  W internecie przeczytaliśmy, że Góry Tęczowe najlepiej prezentują się w świetle zachodzącego słońca, więc chcieliśmy trafić tam popołudniu. Z Binggou do Gór Tęczowych jest tylko ok. 8-miu km, więc oba parki planowaliśmy zwiedzić jednego dnia. Po wyjściu z  Binggou Danxia rozglądaliśmy się za autobusem, który zawiózłby nas do sąsiedniego rezerwatu. Kasjerka w biurze Parku poinformowała nas jednak, że jedynym sposobem dotarcia do Gór Tęczowych będzie autostop. Szok – dwie największe atrakcje w okolicy poza sezonem nie są skomunikowane. Stanęliśmy więc na skraju drogi i zaczęliśmy machanie rękoma ( przypomniały się studenckie czasy 🙂 ). Po chwili dołączyło do nas dwoje młodych Koreańczyków, a po kilku minutach znalazł się łaskawy kierowca, który naszą czwórkę zabrał do celu ( na szczęście Koreańczycy dogadali się z kierowcą po chińsku). Do Parku wiodą dwa wejścia. Za każdym z nich stoją autobusy przewożące turystów do punktów widokowych. Na odcinku 8-miu km wybudowano cztery platformy z których podziwia się zapierające dech w piersiach widoki. Po dowolnie długim nasyceniu się widokami w jednym punkcie, schodzi się do przystanku i jednym z kursujących co chwilę autobusów dojeżdża się w kolejne miejsce. Na spokojne zwiedzenie całości warto zarezerwować ok. 4 godzin.
Jak powstały te wyjątkowe góry? Ponad 500 mln lat temu było tu morze. Odkładające się na dnie piasek i muł utworzyły warstwy skał, a zawarte w nich żelazo, siarka i inne minerały nadały im różne barwy. W trakcie tworzenia się Himalajów wypiętrzyły się również te góry, a leżące dotychczas poziomo warstwy skał zmieniły swe położenie. Reszty dokonała erozja.
Już pierwszy punkt widokowy zachwycił nas feerią barw. Z podobnym zjawiskiem spotkaliśmy się w kalifornijskiej Dolinie Śmierci podziwiając Paletę Artystów. Tu jednak jest inna skala zjawiska i większa różnorodność kolorów. Z  Colourful Meeting Fairy Platform ( Kolorowej Platformy Spotkania z Wróżkami) podziwiać można Tęczowe Wzgórze (Rainbow Hill), Mnichów Czczących Buddę (Monks Worshiping the Buddha) i inne.

Z najwyżej położonego, drugiego punktu zwanego Platformą Kolorowego Morza Chmur ( Coulorful Sea of Clouds Platform) roztacza się widok na Kolorowe Chmury ( Colourful Clouds), Śpiącą Piękność ( Sleeping Beauty), Morze Ducha Małpy ( Spirit Monkey View Sea) i inne. Podczas zachodu słońca widoki są zjawiskowe.

Trzeci punkt widokowy nosi nazwę Kolorowy Haft (Colourful Embroidered). Najsłynniejszą widziana stąd formacją jest Siedmiokolorowywiatrak (Seven-Color Fan). W sezonie organizowane są tu przejażdżki na wielbłądzie.

Z czwartego punktu zwanego Platformą Kolorowych Chmur (Colorful Clouds) podziwialiśmy Mały Pałac Potala ( Small Potala Palace) i oszałamiającą Siedmiokolorowa Górę ( Seven-color Mountain). Według przewodników i zdaniem mojej żony stąd roztacza się najpiękniejszy widok.

Po wyjściu zaczęliśmy się rozglądać za autobusem do Zhangye. Poprosiliśmy o pomoc dwie napotkane, mieszkające w Australii Chinki. Okazało się, że pomimo iż z Parku wychodziło wielu turystów żadne autobusy nie kursują. Na szczęście dziewczyny przyjechały tu wynajętym samochodem i również wracały do miasta. Dzięki ich uprzejmości dotarliśmy wieczorem do naszego hotelu. Bilet wstępu do Parku Geologicznego kosztował 75 CNY na osobę (55 CNY wstęp i 20 CNY transport autobusowy na terenie Gór Tęczowych).
Góry Tęczowe wywarły na nas wielkie wrażenie.  Planując podróż do Chin warto w programie uwzględnić to miejsce.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18



4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Prof. Dr. H. Liedtke, University of Bochum, GermanZofiaLechArtur Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Artur
Gość
Artur

Jestem pod wrażeniem polecam

Lech
Gość
Lech

Świetne zdjęcia . Dobrym pomysłem jest podział na kategorie . Pozwala to wybrać obszar którym jesteśmy zainteresowania bez konieczności ” przewijania ” całej szpalty zdjęć . Uzupełnienie o bardzo praktyczne wskazówki i opisy z miejsc pobytu mogą być zarazem dużą pomocą dla osób wybierających się w te rejony , jak również doskonale moga pomóc w wyborze celu podróżny . Moje gratulacje.

Zofia
Gość
Zofia

Nie jestem globtroterką, ale z ogromnym zainteresowaniem przeczytałam tę relację z wyprawy do Chin. Ciekawe informacje o przyrodzie, krajobrazach a także kulturze i zabytkach wsparte b. dobrymi zdjęciami zainteresują każdego turystę ciekawego świata. Dodatkową zaletą są wskazówki dotyczące organizacji podróży. Dziękuję za możliwość spędzenia wieczoru na wędrówce po Chinach. Życzę dalszych wypraw! Z.

Prof. Dr. H. Liedtke, University of Bochum, German
Gość
Prof. Dr. H. Liedtke, University of Bochum, German

Very good fotos. Very geomorphological interessant layers, partly
disturbed. partly horizontal . No hints to a platform.


Facebook