CHINY I FILIPINY ( BORACAY) listopad-grudzień 2018

Pudong

Jeszcze 30 lat temu dzielnica Pudong była zarośniętym trzciną i trawą bagniskiem, poprzeplatanym uprawnymi poletkami. Skalę i rozmach poczynionych od tego czasu inwestycji można chyba porównywać tylko z Dubajem. Był okres, ze pracowało tu 25% wszystkich światowych dźwigów służących do budowy drapaczy chmur. Dzisiaj Pudong jest finansowym centrum miasta i kraju. Pośród kilkuset imponujących wieżowców  szczególnie wyróżniają się cztery. Będąca symbolem miasta telewizyjna wieża Oriental Pearl Tower nawiązująca swym kształtem do mitu o smokach bawiących się perłami.  Wznosząca się nad brzegiem rzeki Huangpu wieża ma przypominać wypełniony perłami talerz. Oddana do użytku w 1995 r konstrukcja ma 468 m wysokości. Tak jak ,,koleżanka” z Kantonu wieczorem zmienia kolory. Kolejnym oryginalnym kolosem jest Jin Mao Tower. Ta z kolei swym kształtem przypomina pagodę. Ukończony w 1999 r. budynek ma 420,5 m wysokości. Nieco wyższy jest szanghajski WFC (Shanghai World Financial Center). Pierwotnie usytuowany na szczycie otwór miał być okrągły ale decydenci dostrzegli w projekcie zbytnie podobieństwo do japońskiej flagi . Dokonano zmiany i tak powstał obiekt przypominający niektórym wielki otwieracz do butelek. Budynek powstał powstał w 2008 r. i ma 492 m wysokości. Najmłodszą i najwyższą ze stojącej w bliskim sąsiedztwie wielkiej trójki jest Shanghai Tower mierząca 632 m wysokości co czyni ją aktualnie drugim najwyższym budynkiem świata. Przypominający swym kształtem wijącego się w górę węża wieżowiec udostępniono zwiedzającym w 2016 r. Wszystkie 4 kolosy oferują wiele atrakcji, w tym punkty widokowe.

Na Pudong dostaliśmy się specyficzną, polecaną atrakcją, kolejką przejeżdżającą 650-cio metrowym tunelem pod rzeką.  Kilkuminutowej podróży Tunelem Widokowym Bund  towarzyszą dźwiękowe i świetlne, pojawiające się na ścianach efekty. Jest to dość kiczowate ale zakupiony za 50 CNY bilet uprawnia do zniżki przy wejściu do oceanarium.

Szanghajskie oceanarium jest jednym z największych na świecie i znajduje się w nim najdłuższy, 170-cio metrowy, szklany tunel. Zgromadzono w nim ok. 15 tys. wodnych stworzeń. Oceanarium podzielone jest na kilka stref w których oglądaliśmy zwierzęta z Azji Pd.- Wsch., Australii, Ameryki Południowej i z Afryki. Zaciekawiła mnie ekspozycja z żywymi zarodkami rekina demonstrująca jego fazy rozwoju wewnątrz jaja.

Widzieliśmy również węgorze elektryczne, piranie i jedną z największych słodkowodnych ryb, żyjącą w Amazonii  Arapaimę.

Są tam też koniki morskie i przypominające małe węże garden eels.

Pięknie prezentowały się ,,pulsujące” meduzy.

Za szybami szklanego tunelu pływały żółwie, płaszczki, rekiny i wiele innych gatunków.

Bilet do oceanarium nie jest tani, kosztuje 160 CNY. Przy zakupie biletu na wspomniany wcześniej tunel cena wynosi 150 CNY.

Chcąc zobaczyć Szanghaj z góry mieliśmy do wyboru 4 wieżowce. Zdecydowaliśmy się na najwyższą Shanghai Tower. Na 118-tym piętrze, na wysokości 546 m. znajduje się obserwatorium będące najwyżej położonym, zamkniętym tarasem widokowym na świecie. Zainstalowana w Wieży winda w czasie testów osiągnęła prędkość 21 m/s.  co czyni ją najszybszą na świecie.  Jechaliśmy troszkę wolniej ( 18  m/s) i  drogę na 118 piętro pokonaliśmy w niecałą minutę. Choć winda gna prawie 65 km/h zupełnie się tego nie czuje. Przed wejściem do windy oglądaliśmy multimedialną wystawę poświęconą światowym drapaczom chmur i historii Wieży Szanghajskiej.

Obawialiśmy się, że z powodu ewentualnego smogu lub lekkiego zachmurzenia czy mgiełki, widoczność może być ograniczona. Wybraliśmy się więc wieczorem licząc, że światła miasta ,,przebiją się”  przez mgłę. Niestety wewnętrzne oświetlenie wywoływało refleksy na przeszklonych ścianach i miało to wpływ na jakość zdjęć, ale i tak było super.

Koszt tej atrakcji wynosił 180 CNY na osobę.

W trakcie spaceru przyglądaliśmy się nowoczesnej architekturze dzielnicy. Pod ulicami rozciąga się całe ,,podziemne miasto” ze sklepami, restauracjami itp.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18



4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Prof. Dr. H. Liedtke, University of Bochum, GermanZofiaLechArtur Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Artur
Gość
Artur

Jestem pod wrażeniem polecam

Lech
Gość
Lech

Świetne zdjęcia . Dobrym pomysłem jest podział na kategorie . Pozwala to wybrać obszar którym jesteśmy zainteresowania bez konieczności ” przewijania ” całej szpalty zdjęć . Uzupełnienie o bardzo praktyczne wskazówki i opisy z miejsc pobytu mogą być zarazem dużą pomocą dla osób wybierających się w te rejony , jak również doskonale moga pomóc w wyborze celu podróżny . Moje gratulacje.

Zofia
Gość
Zofia

Nie jestem globtroterką, ale z ogromnym zainteresowaniem przeczytałam tę relację z wyprawy do Chin. Ciekawe informacje o przyrodzie, krajobrazach a także kulturze i zabytkach wsparte b. dobrymi zdjęciami zainteresują każdego turystę ciekawego świata. Dodatkową zaletą są wskazówki dotyczące organizacji podróży. Dziękuję za możliwość spędzenia wieczoru na wędrówce po Chinach. Życzę dalszych wypraw! Z.

Prof. Dr. H. Liedtke, University of Bochum, German
Gość
Prof. Dr. H. Liedtke, University of Bochum, German

Very good fotos. Very geomorphological interessant layers, partly
disturbed. partly horizontal . No hints to a platform.


Facebook