Park Ludowy ( People’s Park)
W latach 50-tych XX w komunistyczne władze Chin zlikwidowały wybudowany przez Brytyjczyków tor wyścigów konnych i na jego miejscu powstały Park Ludowy i Plac Ludowy. Odnoszę wrażenie, że Chińczycy nie lubią przebywać w swoich zapewne ciasnych mieszkaniach i dużo czasu spędzają poza domem. Park jest popularnym miejscem spotkań i rekreacji mieszkańców miasta. Szczególnie tłoczno jest tu w weekendy.
Wielokrotnie widzieliśmy tam wieloosobowe grupy tańczące wspólnie w takt płynącej z przenośnego głośnika muzyki. Czasem tancerze przebierali się w barwne stroje.
Przy licznych kamiennych stolikach grano w różnorakie gry, a graczom kibicował zwykle tłumek gapiów. Spotkaliśmy też mężczyznę uprawiającego sztukę kaligrafii, używając przy tym pędzla maczanego w wodzie. Spacer umilała muzyka grana przez ,,parkowych wirtuozów”. Uliczny cukiernik na oczach podekscytowanych dzieci tworzył różnokształtne lizaki. Przyglądanie się aktywności mieszkańców było dla nas ciekawym urozmaiceniem wycieczki.
Wyjątkową atrakcją turystyczną Szanghaju są odbywające się w Parku co weekend targi matrymonialne. Są one osobliwym świadectwem dzisiejszych czasów. Zapracowani, robiący karierę młodzi ludzie nie mają czasu i ochoty by szukać życiowego partnera. Zatroskani tym faktem rodzice biorą sprawy w swoje ręce i spotykają się w parku z rodzicami innych singli. Na rozstawionych przy alejkach parasolkach przypięte są kartki z informacjami o wadze, wzroście, wieku, zawodzie, zarobkach itp. potomka. Między setkami parasolek spacerują rodzice innych singli szukając partnera(ki) dla swego dziecka. ,,Dogadani” rodzice aranżują spotkania swych dzieci licząc na to, że będzie z tego ślub i wnuki. Matrymonialna giełda jest oryginalnym i trochę smutnym znakiem czasów.
Plac Ludowy (People’s Square)
Sąsiadujący z Parkiem Plac Ludowy jest największym publicznym placem miasta. Wzdłuż reprezentacyjnej alei wybudowano kilka ważnych dla miasta obiektów. Teatr Wielki jest nowoczesnym budynkiem z trzema salami. Oddany do użytku w 1998 r teatr dysponuje jedną z największych, najlepiej wyposażonych i zautomatyzowanych sal na świecie. Główna sala może pomieścić nawet 1800 widzów. Stojący obok wielopiętrowy biurowiec to Urząd Miejski. Następny nieco futurystyczny budynek jest siedzibąCentrum Planowania Miasta. Naprzeciwko ratusza usadowiło się Muzeum Szanghaju. Pod powierzchnią Placu mieszczą się centra handlowe, garaż i stacja metra- oczywiście wszystko monstrualnych rozmiarów. Dookoła placu wznoszą się liczne drapacze chmur.
Centrum Planowania Miasta to futurystyczny budynek nawiązujący swym kształtem do chińskiej tradycji. Jego dach ma przypominać kwiat magnolii, będący symbolem Szanghaju. Na 5-ciu kondygnacjach prezentowane są multimedialne wystawy pokazujące historię rozwoju miasta. Najciekawszą ekspozycją jest największa na świecie makieta miasta, pokazująca w skali 1/500 jak ma wyglądać Szanghaj w 2020 roku. Z najwyższego piętra roztacza się widok na okolicę.
Podczas naszej wizyty prezentowana była wystawa sztuki ikebana. Żona uwielbia kwiaty, więc miała okazję pozachwycać się oryginalnymi dziełami.
Bilet wstępu do Centrum Planowania kosztował 30 CNY.
Jestem pod wrażeniem polecam
Świetne zdjęcia . Dobrym pomysłem jest podział na kategorie . Pozwala to wybrać obszar którym jesteśmy zainteresowania bez konieczności ” przewijania ” całej szpalty zdjęć . Uzupełnienie o bardzo praktyczne wskazówki i opisy z miejsc pobytu mogą być zarazem dużą pomocą dla osób wybierających się w te rejony , jak również doskonale moga pomóc w wyborze celu podróżny . Moje gratulacje.
Nie jestem globtroterką, ale z ogromnym zainteresowaniem przeczytałam tę relację z wyprawy do Chin. Ciekawe informacje o przyrodzie, krajobrazach a także kulturze i zabytkach wsparte b. dobrymi zdjęciami zainteresują każdego turystę ciekawego świata. Dodatkową zaletą są wskazówki dotyczące organizacji podróży. Dziękuję za możliwość spędzenia wieczoru na wędrówce po Chinach. Życzę dalszych wypraw! Z.
Very good fotos. Very geomorphological interessant layers, partly
disturbed. partly horizontal . No hints to a platform.