CHINY I FILIPINY ( BORACAY) listopad-grudzień 2018

Muzeum Szanghajskie

Usytuowany w centralnej części Placu Ludowego budynek Muzeum Szanghajskiego ma kształt starożytnego, chińskiego naczynia. Na 5-ciu pietrach zgromadzono ponad 120 tys. eksponatów. W 11-tu tematycznych galeriach podziwiać można arcydzieła starożytnej, chińskiej sztuki i rzemiosła. Kolekcja jest tak wielka, że chcąc z grubsza przyjrzeć się wszystkim eksponatom, nie sposób zwiedzić muzeum w jeden dzień. Podczas kilkugodzinnej wizyty zdołaliśmy obejrzeć tylko niektóre galerie.

Na szczególna uwagę zasługuje Galeria Chińskiej Ceramiki. O chińskiej porcelanie słyszeli chyba wszyscy, a tu mogliśmy przyjrzeć się  również jej protoplastom.  Najstarsze prezentowane tu eksponaty mają 6 tys., a nawet ok. 8 tys. lat!

W Galerii Chińskich Pieczęci zgromadzono ponad 500 eksponatów prezentujących długą, sięgającą X w. p.n.e. historię pieczątek.  Pieczątki są różnych rozmiarów, od  maleńkich jak naparstek do wielkich jak opasła książka.

W Galerii Chińskich Mniejszości Narodowych  obejrzeliśmy barwne stroje i przedmioty kilku najliczebniejszych grup etnicznych. Na terenie Chin występuje ok 70-ciu grup z których ponad 50 jest oficjalnie uznawanych.

Galerii Starożytnych Jadeitów zgromadzono bogatą kolekcję wyrobów z jadeitu i z nefrytu. Najstarsze eksponaty powstały 6 tys. lat temu. 

Galeria Chińskich Mebli prezentuje wyroby z czasów dynastii Ming i Qing.

Szczególnie przypadła mi do gustu Galeria Chińskich Numizmatów. Zgromadzona tam kolekcja prezentuje bogatą historię pieniądza w Chinach. To tu wymyślono banknoty. Pierwsze monety przybierały zaskakujące kształty. Następnie pojawiły się znane, okrągłe z kwadratowym otworem w środku.

Jedwabny Szlak umożliwiał wymianę towarów i pieniędzy z odległych zakątków ówczesnego świata. W galerii prezentowane są monety z krajów usytuowanych w jego pobliżu. Jest też moneta Czyngis- chana.

W  czasach kolonialnych tutejsze banki emitowały własne pieniądze. W galerii są przykłady tych banknotów.

Galeria Chińskiej Rzeźby prezentuje wyroby wykonane z różnych materiałów: kamienia, gliny, brązu i innych. Najstarsze rzeźby pochodzą z V w.p.n.e.

Na wystawie wyrobów z drewna i z laki podziwialiśmy kunszt chińskich rzemieślników. Najstarsze powstały w II w.p.n.e. Prezentowane instrumenty pochodzą z XIV w.

W muzeum są też bogate i cenione kolekcje brązów, malarstwa i kaligrafii.W dniu naszej wizyty wstęp był bezpłatny i może z racji panującego tłoku zamknięte były galerie malarstwa i kaligrafii.  Nie ubolewaliśmy bo i tak na otwarte brązy nie wystarczyło nam czasu. Może innym razem ? 🙂

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18



4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Prof. Dr. H. Liedtke, University of Bochum, GermanZofiaLechArtur Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Artur
Gość
Artur

Jestem pod wrażeniem polecam

Lech
Gość
Lech

Świetne zdjęcia . Dobrym pomysłem jest podział na kategorie . Pozwala to wybrać obszar którym jesteśmy zainteresowania bez konieczności ” przewijania ” całej szpalty zdjęć . Uzupełnienie o bardzo praktyczne wskazówki i opisy z miejsc pobytu mogą być zarazem dużą pomocą dla osób wybierających się w te rejony , jak również doskonale moga pomóc w wyborze celu podróżny . Moje gratulacje.

Zofia
Gość
Zofia

Nie jestem globtroterką, ale z ogromnym zainteresowaniem przeczytałam tę relację z wyprawy do Chin. Ciekawe informacje o przyrodzie, krajobrazach a także kulturze i zabytkach wsparte b. dobrymi zdjęciami zainteresują każdego turystę ciekawego świata. Dodatkową zaletą są wskazówki dotyczące organizacji podróży. Dziękuję za możliwość spędzenia wieczoru na wędrówce po Chinach. Życzę dalszych wypraw! Z.

Prof. Dr. H. Liedtke, University of Bochum, German
Gość
Prof. Dr. H. Liedtke, University of Bochum, German

Very good fotos. Very geomorphological interessant layers, partly
disturbed. partly horizontal . No hints to a platform.


Facebook