CHINY I FILIPINY ( BORACAY) listopad-grudzień 2018

PIĘKNE KRAJOBRAZY I NOWOCZESNOŚĆ

Kolejna wizyta w Chinach wzmogła mój podziw dla tego olbrzymiego kraju i zamieszkujących go ludzi. Wyjątkowe krajobrazy, wielowiekowa historia i kultura oraz świadectwa dynamicznych zmian zachodzących tu od 20-30-tu lat powodują, że Chiny należą do najatrakcyjniejszych turystycznie krajów na świecie.
Tym razem lecieliśmy z Warszawy przez Doha do Guangzhou (Kantonu) uznawanymi za jedne z najlepszych, liniami Qatar Airways. Nieco za późno zabraliśmy się za planowanie podróży i nie znaleźliśmy już tanich biletów. Lot w obie strony kosztował 2 tys. złotych na osobę. Katarskie linie są nieco droższe ale lot nimi ma kilka zalet. Lecieliśmy Airbusem 380, największym pasażerskim samolotem, bezpośrednio na wschód, skracając dzięki temu znacząco czas podróży. Ponieważ pierwszy lot ( Warszawa- Doha) był międzykontynentalny mieliśmy możliwość zabrania na pokład po 30 kg bagażu głównego plus podręczny. Przy lotach ekonomicznych z przesiadką na lotniskach europejskich limit wynosi 23 kg na osobę. Docenią to osoby lubiące przywozić z wycieczek liczne pamiątki i prezenty dla bliskich.

GUANGZHOU (KANTON)

W Guangzhou byliśmy już kilkukrotnie i czujemy się tu swobodnie. Z lotniska do centrum można dojechać metrem ( linia nr 3 ) za 14 juanów ( CNY) na osobę. Kantońskie metro jest dobrze oznakowane, a dwujęzyczne napisy ( również w języku angielskim) ułatwiają podróż obcokrajowcom. W pociągach przez głośniki podawane są informacje o kierunku i o kolejnych stacjach ( również po angielsku). Dodatkowo informacje płynące z głośników wyświetlane są na umieszczonych w wagonach ekranach ( i tu w j. angielskim). Bilety a raczej żetony kupuje się w automatach. Dotykając ekranu wybiera się język i na wyświetlonej mapie metra stację docelową ( lub najpierw nr linii i następnie interesującą nas stację). Następnie zaznacza się liczbę biletów i na ekranie pojawia się cena. Do jednej ze szczelin należy wsunąć bądź to monety o nominale 1 CNY bądź banknoty 10-cio lub 20-to juanowe. Chińczycy często płacą za pomocą telefonicznych aplikacji. Na końcu do usytuowanej w dolnej części maszyny rynienki wpadają żetony na przejazd i reszta. Na każdej stacji jest przeszklona budka w której pracownik metra rozmienia lub wymienia pieniądze ( automat nie akceptuje zniszczonych banknotów) i w razie potrzeby służy pomocą. Zakupiony żeton należy przyłożyć do czytnika przy wejściowej bramce, a po zakończonej podróży, wychodząc z metra, wsunąć go do szczeliny przy bramce wyjściowej. Pomimo, że tutejsze metro należy do największych na świecie poruszanie się nim nie sprawia trudności. W godzinach szczytu personel metra kieruje ruchem przemieszczających się czasem tłumów ludzi. Bilet w zależności od długości trasy kosztuje 3-8 CNY.
Liczące ok. 16 milionów mieszkańców Guangzhou nie jest tak atrakcyjne turystycznie jak Pekin czy Szanghaj. W moim odczuciu obcokrajowcy trafiają tu raczej w interesach i na zakupy. Poszukując informacji o atrakcjach turystycznych miasta nie znalazłem zbyt wielu spędzających sen z powiek miejsc.

Canton Tower i okolica

Będąca symbolem miasta oddana do użytku w 2010 r. wieża Canton Tower jest w ścisłej czołówce najwyższych budowli świata.  Mierząca 600 m wysokości konstrukcja ma kształt przypominający klepsydrę. Wieża szczególnie atrakcyjnie prezentuje się wieczorem gdy dzięki zainstalowanemu na niej oświetleniu kolos mieni się wszystkimi kolorami tęczy.  Wnętrze budowli kusi wieloma atrakcjami. Jest tam, do niedawna najwyższa na świecie, zewnętrzna platforma widokowa (488 m), najdłuższe na świecie spiralne, a na dodatek przeszklone schody Spider Walk ( ok 1000 m).  Na wysokości 455 m mieści się Bubble Tram najwyższa na świecie 16-to wagonikowa kolejka krążąca dookoła dachu wieży. Nieco wyżej (485 m) startuje Sky Drop, czteroosobowa ,,kanapa” spadająca swobodnie ok. 30 m – znów najwyżej położona tego typu zabawa.  Są tam też kawiarnie, restauracje, kino 4D i inne obiekty. Ceny biletów wahają się od 150 do 400 CNY z zależności od tego jak wysoko chcemy dotrzeć i z jakich atrakcji skorzystać. Planując zwiedzenie słynącego z drapaczy chmur Szanhaju ograniczyliśmy się do podziwiania budowli z zewnątrz. Do Canton Tower docierają dwie linie metra.

Wieża usytuowana jest nad brzegiem Rzeki Perłowej wzdłuż której wije się bulwar. Z deptaku widoczna jest panorama położonej po przeciwnej stronie rzeki, głównej dzielnicy biznesowej miasta Zhujiang New Town. Najwyższym  z licznych drapaczy chmur jest mierzący 530 m Guangzhou CTF Finance Center. Wybudowany w 2016 r wieżowiec nazywany jest też Wieżą Wschodnią. Stający obok Guangzhou International Finance Center ma 439 m zwany jest Wieżą Zachodnią. Wyższy z pary kolosów jest siódmym co do wysokości budynkiem na świecie. Oczywiście w tym rankingu występują częste zmiany. Tak jak w przypadku Canton Tower, wieczorem podświetlone wieżowce prezentują się ładniej niż za dnia.

Poza imponującymi  drapaczami chmur w dzielnicy Zhujiang Nowe Miasto znajdują się centra handlowe, opera, muzeum, biblioteka i park.
Bardzo popularne są też rejsy turystycznym statkiem po Rzece Perłowej. Cena biletu zależy od długości trasy, pory dnia, klasy statku,  pokładu i podawanych podczas wycieczki posiłków.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18



4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Prof. Dr. H. Liedtke, University of Bochum, GermanZofiaLechArtur Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Artur
Gość
Artur

Jestem pod wrażeniem polecam

Lech
Gość
Lech

Świetne zdjęcia . Dobrym pomysłem jest podział na kategorie . Pozwala to wybrać obszar którym jesteśmy zainteresowania bez konieczności ” przewijania ” całej szpalty zdjęć . Uzupełnienie o bardzo praktyczne wskazówki i opisy z miejsc pobytu mogą być zarazem dużą pomocą dla osób wybierających się w te rejony , jak również doskonale moga pomóc w wyborze celu podróżny . Moje gratulacje.

Zofia
Gość
Zofia

Nie jestem globtroterką, ale z ogromnym zainteresowaniem przeczytałam tę relację z wyprawy do Chin. Ciekawe informacje o przyrodzie, krajobrazach a także kulturze i zabytkach wsparte b. dobrymi zdjęciami zainteresują każdego turystę ciekawego świata. Dodatkową zaletą są wskazówki dotyczące organizacji podróży. Dziękuję za możliwość spędzenia wieczoru na wędrówce po Chinach. Życzę dalszych wypraw! Z.

Prof. Dr. H. Liedtke, University of Bochum, German
Gość
Prof. Dr. H. Liedtke, University of Bochum, German

Very good fotos. Very geomorphological interessant layers, partly
disturbed. partly horizontal . No hints to a platform.


Facebook